„Muzyka łagodzi obyczaje” chciałoby się powiedzieć. Ale niech nas nie zwodzi ta banalna prawda, bowiem intencją Autorów było nie tyle rozlanie oliwy na burzliwe wody wzajemnych relacji Polaków i Żydów, co próba dotarcia w ten niekontrowersyjny sposób do tkwiących w każdym z nas zadawnionych stereotypów, skłonienia do zastanowienia i zaszczepienia przeciwko kłamstwom i półprawdom nakręcającym spiralę wrogości.

Zaskakująco rozwijająca się akcja przenosi nas w okrutny wojenny czas, angażuje emocje bohaterów i jak na gatunek przystało, prowadzi do tryumfu miłości. Ktoś powie, że to naiwność, sentymentalizm, ktoś, że to banalizowanie zła. „Miłość jest wszechogarniająca… A można to w pełni zrozumieć dopiero w sytuacjach ekstremalnych, kiedy się widzi, że bez niej nie można żyć…”. „Jeśli umiesz zdobyć się na miłość, oddać drugiemu człowiekowi, w najgorszych warunkach pozostaniesz człowiekiem” - mawiał Marek Edelman, który zapraszałby nas na spektakl, bo był wielkim zwolennikiem wystawienia go na warszawskiej scenie.

Paula Sawicka

26 września 2019

 (w kolejności pojawiania się na scenie)

Muzyka i teksty piosenek  – GARY GUTHMAN

Libretto – DOMAN NOWAKOWSKI / GARY GUTHMAN

Tłumaczenie piosenek – DOMAN NOWAKOWSKI

Reżyseria i światła – NATALIA KOZŁOWSKA

Scenografia i kostiumy – PAULINA CZERNEK

Choreografia – BARTOSZ FIGURSKI

Współpraca przy kostiumach – ANNA PUCHALSKA

Konsulatacje wokalne – AGNIESZKA HEKIERT

Asystent reżysera  – MAGADALENA MAŁECKA

Charakteryzacja – ANNA SAWICKA

Projekt Plakatu – ANDRZEJ PĄGOWSKI

Inspicjent – URSZULA HAJDUKIEWICZ

Koordynator – MONIKA WINIARSKA

Produkcja - Fundacja otoKultura.org –

SEBASTIAN KAZUBSKI/ ADRIAN NOWAKOWSKI

Światła - WOJCIECH ŁYSIK

Dźwięk - SZYMON MONTEWKA

Kierownik techniczny - WOJCIECH ŁYSIK 

Babcia Sara - AGNIESZKA KUROWSKA
(polska Żydówka uratowana z Zagłady)

Hanna - IZABELLA BUKOWSKA

(córka Sary urodzona w 1944 w Polsce)

Abey - PIOTR BAJTLIK
(syn Hanny, urodzony w 1970 na Brooklynie)

Dyrektor - DAREK KORDEK
(dyrektor teatru w Warszawie)

Alicja - SASHA STRUNIN

(córka dyrektora teatru)

Mojsze - PIOTR CYRWUS

(właściciel budynku przed II Wojną Światową)

Młoda Sara - MAŁGORZATA KOZŁOWSKA

(młodziutka dziewczyna w Gettcie)

Kazik - PRZEMYSŁAW NIEDZIELSKI

(wojownik Powstania w Gettcie)

Marek - SŁAWOMIR MANDES

(wojownik Powstania w Gettcie)

 

 

Zespół muzyczny pod kierownictwem Garego Guthmana

 

JEKATIERINA DRZEWIECKA fortepian / Piano

MATEUSZ KASZUBA – keyboard / Keyboard

RAFAŁ ŁĘPA – keyboard / Keyboard

MATEUSZ DOBOSZ – gitara basowa, kontrabas / Bass Guitar, Acoustic Bass 

PATRYK DOBOSZ – perkusja / Drums

Album (audio demo)
00:00 / 06:21

O MUSICALU

 

Tekst, na kanwie którego powstał musical, napisali: amerykański kompozytor Gary Guthman i polski dramaturg Doman Nowakowski. Twórczy zespół składający się z dwóch serdecznych przyjaciół – amerykańskiego żyda i polskiego katolika – ponad rok pracował ramię w ramię, odkrywając zapomniane prawdy i odkłamując narosłe przez lata stereotypy. Musical został napisany jednocześnie w dwóch językach – angielskim i polskim.

 

To historia o Polsce – kraju odważnych, serdecznych ludzi, bogatych we wspaniałą historyczno-kulturową spuściznę. O Polsce, przez setki lat nazywanej Paradiso Judeorum (Żydowskim Rajem), gdzie żydowska społeczność w dużej mierze czuła się swobodnie, korzystając ze swej niezależności i tworząc własną, unikalną kulturę. Twórcy wierzą, że widzowie utożsamią się z przesłaniem, które brzmi: najwyższy czas, aby obie strony, żydowska i katolicka, wzajemnie się zrozumiały i doceniły wspólną historię.

Gary Guthman tak powiedział o ich wspólnej pracy - "List z Warszawy - to muzyczna próba międzynarodowego dialogu. Jego celem jest utrzymanie otwartych linii komunikacyjnych pomiędzy ludźmi z różnych kręgów religijnych i kulturowych. Otwarty dialog jest koniecznością, aby kreować w przyszłości lepsze relacje w stosunkach polsko-żydowskich. Musical ten - nie proponuje czarno-białych odpowiedzi - lecz próbuje pokazać że istnieją różne możliwości porozumienia ponad podziałam poprzez opowiadanie historii z różnych punktów widzenia"

TWÓRCY

Gary Guthman

kompozytor, jazzman. Uczeń mistrzów kompozycji, aranżacji i orkiestracji: Henriego Manciniego i Dona Costy. Skomponował i zorkiestrował setki utworów, wykonywanych przez najlepsze orkiestry amerykańskie i kanadyjskie, m.in.: Toronto Symphony, Oregon Symphony, Vancouver Symphony, New York Pops. Wielokrotnie współpracował jako lider i solista z ,m.in.: Dorsey Brothers Big Band, Bee Gees, Arethą Franklin, Tony Bennettem,  Michaelem Bubble i wieloma innymi.

 

Doman Nowakowski

dramaturg, scenarzysta. Autor sztuk teatralnych, m.in. „Keczup Schroedera”, „Niektóre gatunki dziewic”, czy wystawianego również zagranicą dramatu „Usta Micka Jaggera”. Napisał scenariusze do filmów: „Biała sukienka”, „Skrzydlate świnie” i „Siedem grzechów popcooltury”. Scenarzysta i pomysłodawca seriali telewizyjnych, takich jak „Bodo”, „39 i pół”, „Na noże”, „Miodowe lata”, Kasia i Tomek” i wielu innych.

 

Natalia Kozłowska

ukończyła Wydział Reżyserii w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Wyreżyserowała 17 spektakli teatralnych, w tym 9 oper, m.in.: „Nowy Don Kiszot” Aleksandra Fredry w Teatrze Polskim w Warszawie, „Agrippina” G.F. Händla w Teatrze Królewskim w Łazienkach Królewskich, „Księżycowego Pierrota” A. Schönberga w Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski. Jest również reżyserką dwaóch spektakleli muzyczne – „Baroque Living Room” oraz „Teatr Modny”, a także słuchowiska radiowego „Drzwi muszą być otwarte albo zamknięte” zrealizowanego w studiu Polskiego Radia.

 

Paulina Czernek

absolwentka Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Projektowała scenografię i kostiumy do spektakli teatralnych i oper, m.in.: „Utwór sentymentalny na czterech aktorów” w reż. Piotra Cieplaka, „Edmond” oraz „Kubuś Fatalista i jego pan” w reż. Krzysztofa Stelmaszyka, czy „Morfina” w reż. Waldemara Raźniaka. Pracowała w kilkunastu teatrach w Polsce, m.in: Teatr Wielki Opera Narodowa, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr Muzyczny Roma. Jest laureatką nagród i wyróżnień, m.in.: głównej nagrody za najlepszą scenografię na 22nd The Cairo International Festival for Experimental Theatre.

Bartosz Figurski

Absolwent Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. W pracy skupia się na łączeniu trzech dziedzin: gry aktorskiej, śpiewu i tańca/ruchu, upodobawszy sobie musical jako formę totalną. Jako choreograf i reżyser ruchu współpracował z Teatrem Polskim w Warszawie, Teatrem Rampa, grupą teatralno-kabaretową Pożar w Burdelu, Teatrem Młyn w Warszawie. Ponadto prowadzi działalność pedagogiczną w Autorskiej Szkole Musicalowej Macieja Pawłowskiego i w Warszawskim Centrum Pantomimy. Od 2017 w kadrze Warszawskiej Szkole Filmowej, gdzie wykłada taniec współczesny. Wykonawca i współtwórca projektów z dziedziny teatru tańca i tańca współczesnego w kraju i za granicą. W ramach projektów międzynarodowych współpracował m.in. z: Nigelem Charnockiem (DV8), Danielem Abreu, Nadarem Rosano, Iradem Mazliah, występując m.in. w Chinach, Hiszpanii, Izraelu, Japonii, Niemczech, Portugalii, USA, Wielkiej Brytanii. 

FUNDACJA MUSICA DOCET

FUNDACJA OTOKULTURA.ORG

Maggie Guthman

E: office@blastproductions.eu

T: (+48) 604 230 999

Misją fundacji jest promocja kultury

oraz działania w obszarze sztuk audiowizualnych. Otokultura.org produkuje, tworzy i edukuje.

"List z Warszawy" jest pierwszą produkcją teatralną fundacji 
 

Logosy na strone bilety.jpg
Logo MKiDN i NIMIT.jpg